Távoktatás

Vannak olyan munkakörök, amelyeknél kifejezetten iga az a tény, hogy tudásunkat folyamatosan fejleszteni kell annak érdekében, hogy a legújabb fejlesztésekkel, módszerekkel tisztában legyünk, és azokat alkalmazni tudjuk munkavégzésünk során. Ezt nevezik egy életen át tartó tanulásnak, ami ráadásul biztosítja azt, hogy agyunk működése folyamatosan jó legyen, figyelmünk ne lankadjon, elménk ne lustuljon.

Az egyik ilyen munkakör a pedagógus munkakör. Ebben a munkakörben ráadásul nem csak lehetőség a folyamatos képzés, tanulás, hanem törvény által szabályozott kötelezettség is.

Számtalan tanfolyamon teljesíthetik a tanárok ezt a kötelezettségüket, amelyet szervezhet akár az Oktatási Hivatal, akár a Pedagógiai Oktatási Központ is. Ezek a tanfolyamok lehetnek ingyenesek, de lehetnek fizetősek is, melyeket vagy a pedagógus fizet saját zsebből, vagy, ha az intézményvezető elég ügyes, és szeret sokkal dolgozni, pályázati forrásból.

Pár évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt az interneten keresztül történő tanfolyami szervezési forma. Elsősorban jelenléti szervezéssel valósították meg ezeket a képzéseket témától függetlenül.

Ma már olyan színtűvé vált az intézményekben az informatikai eszközökkel való ellátottság, valamint a pedagógusok informatikai képzettsége, hogy már gyakoribb az interneten való képzések szervezése.

Én magam is támogatom az ilyen szervezési kereteket, mert időt és pénzt tudunk megspórolni leginkább az utazással, mivel mindenki otthonról a készüléke előtt ülve kapcsolódhat be a képzésekben.

Ráadásul most már olyan programokat is kifejlesztettek, aminek az alkalmazásával virtuálisan egy tanteremben találhatjuk magunkat, így olyan érzésünk van, mintha minden résztvevővel egy teremben dolgoznánk, közben pedig otthonról tanulunk virtuálisan. Ehhez azonban szükség van egy jól működő kamerára, ami nekem az utolsó előadás közben elromlott. Szerencsére a macbook szerviz szervízfutáron keresztül megjavította a épemet. Így már újra folytathatom az interneten keresztül való képzést.